Jak vybrat koupelny pro ptáky?

Hračky, krmítka, bidýlka – zdá se, že je již zařízení klece pro papouška kompletní. Nebo že by ne?! Věru, chybí ptačí koupelnička, jak jste jen mohli zapomenout na jednu ze základních potřeb papoušků? Honem chybu napravte, a abyste pořídili správně, přijdou zajisté vhod naše tipy, jak vybrat koupelnu pro opeřeného mazlíčka!
 

1.Proč musí být v kleci koupelna?

 
Není životně důležitá, takže nemusí, ovšem záleží-li chovateli na kvalitě života svého svěřence, pak se zajisté rád přičiní za to, aby se ptáčkovi co nejlépe dařilo, a proto mu koupelničku milerád pořídí. Koupací nádobka má pro ptáky mnoho významů – prostřednictvím vody mohou vykonávat očistný rituál, koupání jim přináší potěšení a zábavu, nádobka představuje i zdroj pitné vody a taktéž v horkých letních dnech kapalina tělo opeřence příjemně ochladí a nehrozí tak přehřátí. Do koupelny lze taktéž přimíchat speciální vitamínové kapky podporující obnovu pírek a vitalitu opeřence.
 
I pro člověka má pořízení ptačí koupelny velký význam – je neuvěřitelně zábavné sledovat koupajícího se ptáčka, zároveň ocení praktickou stránku umístění nádobky s vodou v kleci – při nutnosti odjetí z domu např. na víkend koupelna poslouží jako dostatečná zásobárna vody určená k uhašení případné žízně, je-li obsah pítka již vyčerpán.
 

2. Z jakých materiálů koupelnu zvolit?

 
Nejčastěji se v nabídce specializovaných obchodů zákazník setká právě s koupelnami z plastu – tento materiál nabízí odolnost, snadnou udržovatelnost i nízkou finanční nákladnost. Velmi dobré je zohlednit použitý typ plastu a vybírat skutečně zdraví neškodlivé produkty. Výhodou je i dostupnost širší palety barev koupelen, každý tak může zvolit takovou, která se mu líbí či se skvěle doplňuje s klecí. Koupelničku lze ale pořídit i v luxusnějším provedení – např. ze skla.
 

3. Dle čeho se při výběru řídit?

 
Především dle velikosti – a to jak klece, tak ptáčka. Prostor v nádobce musí být dostatečně veliký, v opačném případě by se do něj opeřenec mohl bát vstoupit či se v něm sotva otočil, tudíž by se stalo velice obtížné vykonat akt samotného koupání. Zvážit je potřeba také volné místo uvnitř klece tak, aby případná koupelna nezabrala příliš velkou plochu na úkor možnosti létání.
 
Před koupí ještě zkontrolujte způsob uchycení koupací nádobky v kleci – např. zda ji lze lehce přidělat na dvířka a jestli se vůbec hodí pro daný typ klece, který vlastníte, u kulatých bývá s pověšením mnohdy problém a je nutné zvolit skutečně koupelničku výrobcem doporučenou pro tento tvar klícky.
 
Pozor dejte také na hloubku nádobky – nesmí být až příliš hluboká, aby nehrozilo případné utonutí. Obecně se doporučuje max. 3 cm vody u menších druhů ptáků.
 

4. Se stříškou nebo bez?

 
Ptačí koupelny jsou v běžné prodejní nabídce dostupné ve dvou variantách – domečky a vaničky. Vanička nemá krytí, ptáčka je tak při koupání lépe vidět, odpadá také případný strach, který některé opeřence provází v případě uzavřené nádobky a mnohdy končí i ignorováním koupacího místa, nevýhodou je občasné vyšplouchnutí vody v okolí klece. Uvnitř vaničky bývá zakomponováno zrcátko, dávající další podnět k zahnání dlouhé chvíle zvířete. Zastřešená koupelna je výhodná z praktického hlediska – nehrozí zamokření zbytku vybavení uvnitř ubikace, ani prostředí vnějšího – tedy nábytku, podlahy.
 
Průvodce dodal internetový obchod PetHome.cz.